Všecko o (Davidových) kytarách sem!

fat old sun

Moderátor: bery

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od fernetti »

there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od proti »

Jend píše:No taky doufám, že ty nástroje skončí v těch nejlepších rukou. Jak byste s nimi naložili vy?
Jelikož neumím na kytaru, tak bych ji asi po pečlivém výběru a volňásku na koncert půjčoval Pink Floyd revival skupinám, aby i dál žila, zpívala, plakala.

Kdoví, třeba některá z těch kytar bude mít osud jako Greenyho kytara v rukou Garyho Moora atd...
porov:
https://www.youtube.com/watch?v=BTkLppY77Nw
https://www.youtube.com/watch?v=LxT0ms4w_X4
https://www.youtube.com/watch?v=AQXw9Ir5Iwc
https://www.youtube.com/watch?v=tMTkUw9dS9o
A ten basák mi je taky nějaký povědomý: https://www.youtube.com/watch?v=gMSIXvDYtnY
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

Uživatelský avatar
Richard
piper
Příspěvky: 1844
Registrován: 17.01.2006 17:11:32

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od Richard »

fernetti píše:nikdy by mě nenapadlo, že to gilmour udělá, ale stalo se: do aukce jde jeho kompletní kolekce 120 kytar, včetně těch nejvzácnějších, tzn. i black strat, red strat, strat no. 0001, esquire "workmate", les paul gold top, bílý gretsch a další krasavci...

na hodnocení a vůbec jakýkoli názor jaksi nemám sílu, úplně mi to vyrazilo dech, ...
Já mám vyražený dech ještě teď, tak zatím alespoň odkaz na stránky seznamu.cz, kde je o akuci též zmínka:

https://www.novinky.cz/kultura/496020-g ... kytar.html
Welcome my son, welcome to the machine

Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od proti »

fernetti píše:nikdy by mě nenapadlo, že to gilmour udělá,
...
úplně mi to vyrazilo dech, ...
Richard píše:Já mám vyražený dech ještě teď,
:-k
Snad se k tomu David časem vyjádří obšírněji, co ho vedlo k tomuto kroku.
Když se to vezme kolem dokola...
... mohl napsat závěť... nebo já nevím...

Zatím zůstávají jen teoretické hypotézy na otázku "proč"...
Třeba ho to základní schéma lidské mysle "mám radost z toho co mám" přestalo bavit a zvítězilo nějaké jiné schéma mysle např. "udělat někomu radost", nebo "rozdat to za života, ne až se to stane po smrti". Možná by byl rád, kdyby jeho syn hrál na ty kytary, snad se nepovedlo, a zkouší to jinak.
Možná chce "předběhnout budoucnost" a nahlédnout jistým způsobem do prostoru, co bude "potom".

Momentary lapse of reason... nebo taky možno se jeho mysl odpoutává od věcí.
Mysl věcmi zaujatá staví z těch věcí "zeď" kolem svého myšlení. (Ten známý obrázek z The Wall - Empty Spaces)
Pokud se mysl odpoutá od věcí (a od sebe samotné), zjistí, že věci jsou prázdné. Mysl taky poznává, že bez zaujatosti věcmi může být víc svobodná.

Osobně taky často uvažuji nad tím, že někdy v mém životě nastane (nastává?) hranice mezi "sbíráním, shromažďováním věcí" a pak přijde "rozdávání" mých skromných "mortal remains", co tady po mně zůstanou...
A to jsou dvě alternativy - buď se to udělá pasivně (závěť nebo ať si s "tím" dělají, co chtějí) nebo aktivní.
V tomto kontextu to David udělal "aktivně", tudíž lépe...

Druhou věcí je, kdo ty vzácné kousky získá - někdo kdo má peníze, nebo někdo, kdo má k nim vztah... uvidíme.
https://reppeat.com/watch/?v=1Z39KZAryz ... 263&to=327
"All that you give... all that is now, all that is gone ... and everything ... is eclipsed by the Moon."
(Thank you, Sam.)

Endless river - kdo plave v oblacích, může vše vidět tak nějak "v oblacích"...
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od fernetti »

proti,
líbí se my cesty, kudy se rozbíhají tvé myšlenky ohledně toho, co a proč gilmoura k tomuto kroku vedlo. možná od každého kousek něčeho. sám pro sebe jsem si to vyhodnotil jako odhození břemen, všeho, snad s výjimkou rodiny jediné zůstávající, před tím, než přejde na druhý břeh. ne, že bych si to přál, ale pravda je, že mu za pár týdnů bude 73 let a asi má, co se týče hudby, odfajfknuto. ví, že s holým zadkem se narodil, a s holým zadkem i zemře - a že prodejem kytar získá spoustu peněz na charitativní účely. ty kytary díky tomu, že je měl ve svých rukou, získaly mnohem větší hodnotu a je dobře, když se ta hodnota zůročí tak, že bude prospěšná i těm, kteří potřebují pomoc v nouzi.
já osobně si ho za tom moc vážím. sám si neumím představit, jak bych se loučil s černým stratem a dalšími miláčky, s kterými jsem objel celý svět a prožil větší půlku svého života. pro mě by to bylo, jako bych si nechal dobrovolně amputovat ruku...
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Roman
piper
Příspěvky: 445
Registrován: 23.01.2009 0:36:12
Bydliště: České Budějovice

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od Roman »

Dear Boy, Have A cigar & Welcome To The Machine

Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1716
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od Jend »

Vidím, že se kolem toho rozvířila velká diskuze a to nejen na tomto fóru. Všechny to dost zaskočilo.
Na druhou stranu je fakt, že David může mít jakoukoli kytaru, na kterou si ukáže. Kopie jeho černého stratu je vždycky k dispozici a za zlomek ceny vydraženého originálu (alespoň podle odhadů). Mimochodem věřím tomu, že David si o ni u Fenderu může vždycky říct zadarmo :wink: Takže taková příležitost využít něčeho na charitu se přímo nabízí.
Osobně si myslím, že Davida k tomu možná přměla výstava Pink Floyd, které své skvosty propůjčil a musel se bez nich nějakou dobu obejít. V té době vystupoval právě s replikou svého stratu (krásná nová kytara bez škábanců a ťukanců) a tehdy si třeba řekl, že své staré kytary vlastně ani nepotřebuje a mohl by je využít k něčemu dobrému...
Každopádně není to poprvé, co se David rozhodl něco vydražit. Někdy na přelomu tisíciletí údajně vydražil jeden ze svých domů v hodnotě několika miliónů liber a utržené peníze věnoval na pomoc bezdomovcům.
A ne, David podle svých slov opravdu ještě končit nechce a v rozhovorech po Rattle That Lock sliboval další desku, přičemž doufal, že to nebude trvat dalších 9 let.
Jednou z častých otázek na diskuzích o kytarách je, co nejvíc ovlivňuje zvuk kytary (dřevo, snímače, hardware, elektronika, kombo...?). Nejvíc se mi vždycky líbila odpověď, že nejsilnějším faktorem na zvuk kytary je kytarista.
Takže v případě Davida bych se ničeho nebál :wink:
What do you mean interesting?

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od fernetti »

tak tohle je ta poslední gilmourovic kytára, která mu nakonec zbyde...
DG_newguitar.jpg
(asi mu ji phil taylor poskládal ze zbytků, co našel v garáži... :) )
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
Richard
piper
Příspěvky: 1844
Registrován: 17.01.2006 17:11:32

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od Richard »

Tak mám takový dojem, že David, na rozdíl od fanoušků, nijak moc prodej kytar neřeší a neprožívá.
Určitě mu na hraní nějaké kytáry zůstanou ( jak vidím ) a já si myslím, že od posledních Pompejí stejně žádné turné neplánuje...
Doma bude, už se narajzoval dost.... =P~
Welcome my son, welcome to the machine

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od fernetti »

velmi pěkné povídání o aukci gilmourových kytar, o jeho vztahu k nim, kolik má kopií černého stratu a kdo si s floydy zahrál v londýnské aréně v r. 1989...

https://classicsdujour.com/david-gilmou ... obn2r2C7E4
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od fernetti »

tak katalog celé kolekce kytar na prodej už je na světě: https://catalogues.christies.com/christ ... erId=52694
koupíte? já o tom vážně uvažuju :)
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1716
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od Jend »

Já jako skalní fanoušek určitě něco koupím, ale je to těžké rozhodování... :-k
Pořád nevím jestli toho black strata nebo spíš ten Fender Esquire #-o
What do you mean interesting?

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od fernetti »

budu skromný a zůstanu jen u toho katalogu... :)
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1716
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od Jend »

A ja nakonec zustanu u toho cerneho strata protoze Fender Esquire je jednou z mala stastnych kytar ktere si David necha (diky bohu):

"The Workmate isn’t going. I’m afraid I couldn’t do it."

https://www.rollingstone.com/music/musi ... on-779721/

No a podle toho clanku ma od cerneho strata asi 2 nebo 3 repliky podobne jako od dalsich svych kytar ktere vyuzival nejcasteji takze se vlastne jakoby nic nestalo...
What do you mean interesting?

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Všecko o (Davidových) kytarách sem!

Příspěvek od fernetti »

moc pěkné povdání, dík za link.
potěšilo mě taky davidovo ujištění o tom, že opravdu s ničím nekončí a že pořád doma ve studiu cosi kutí. snad se dočkáme další desky...
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Odpovědět