Davidovo tremolo

fat old sun

Moderátor: bery

Odpovědět
PetrM
raver
Příspěvky: 79
Registrován: 19.04.2007 15:06:34
Bydliště: Pardubice

Davidovo tremolo

Příspěvek od PetrM »

Dotaz pro kytarové odborníky. Nevím, jestli nepatří spíš do sekce "pískoviště," ale protože se jednoznačně týká Davida, tak ho dávám sem:

Nevíte někdo něco bližšího o nastavení tremola na Davidovejch Stratech? Já si koupil v pátek Strata a ten měl tremolo nastavený jako dvojzvratný. První, co jsem udělal, že jsem to dones ke kytaráři, aby mi přitáh pružiny a udělal ho jednozvratný. Dost jsem ale přemýšlel o výhodách / nevýhodách a o tom, jak ho má nastavený David.

Totiž: dvojzvratný tremolo má tu výhodu, že po jeho použití zatáhnu za páku, struny se natáhnou a jsou zase naladěný. Nevýhodou je, že to celý plave a je děsně citlivý, takže stačí, když vytáhnu strunu a když ji mám vytaženou, tak jsou ostatní mírně rozladěný, takže v momentě, kdy hraju na vytaženou strunu a zároveň chci hrát i na jinou, tak je to rozjetý. A to tak, že slyšitelně. Dál je obrovskej problém např. s přelaďováním, ale to se Davidovy hry až tak netýká.

Protože David fakt hodně vytahuje struny, řek bych, že to dvojzvratný mu nemůže sedět. Na druhou stranu používá dost tremolo a po jeho použití mu to musí nadále ladit, na což je dvojzvrat perfektní a se sebelepším jednozvratem je to prakticky nemožný. Jasně, že záleží na tom, jak to má promazaný a seštelovaný, což má perfektně, ale i tak.... Nevím. Typ bych jednozvratný, ale fakt nevím. Co vy na to? A jak máte tremolo seštelovaný vy?
It all makes perfect sence...

Uživatelský avatar
skypekai
piper
Příspěvky: 368
Registrován: 13.11.2006 9:36:38
Bydliště: Kunovice

Příspěvek od skypekai »

Silně pochybuju o tom, že tam má dvojzvratné vibrato. Na kytary typu (vintage) stratocaster se v naprosté většině případů dává klasické staré jednozvratné "floating" vibrato, čili že podlaďuje. Dvojzvratné vibrato je častější spíšu "metalových" kytar, často mívají např. Floyd Rose vibrato, které dokáže podladit i nadladit a navíc velmi dobře drží ladění. Třeba dvojzvratné vibrato typu floating už je na tom hůř, snadněj se rozlazuje.

Jinak nechápu tvou přopomínku ohledně toho, že je nemožné, aby po bendu na jednozvratném vibratu kytara stále ladila. Právěže jednozvratné jsou mnohem méně náchylné k rozlazení. Já mám například na svém stratocastru klasické jednozvratné "floating bridge" vibrato a nemám sebemenší problém s laděním ani když páku extrémně zatlačím dolů. Stejně tak nemám problémy při sebevětších bendech.

Jestli ti to pořádně neladí, zkus si doladit oktávy, srovnat krk, při namotávání strun je pořádně "protáhnout", aby si sedly a držely a mělo by to být OK, pokud máš kobylku už z jedné strany zablokovanou od kytaráře.

Btw jaký strat sis koupil? :wink:

PetrM
raver
Příspěvky: 79
Registrován: 19.04.2007 15:06:34
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od PetrM »

S tím tremolem na Stratu je to trochu jinak - mám klasické vintage tremolo, dvojbodově uchycené. O dvojzvratu jsem nikdy před tím u Strata nepřemýšlel, ale teď jsem si to nastudoval a je to tak, že u každýho strata můžeš mít tremolo nastavený jako dvojyvratný - když povolíš péra, který to držej a tremolo se ti "ohne" do pozice, jako když trochu zapákuješ (neopírá se o tělo). Je to pak ale právě strašně citlivý. Je to jen v těch pružinách, kobylka je úplně stejná (hůř to jde teda u těch , co držej na 6ti šroubech, ale taky to jde) . Ale taky silně pochybuju, že to tak David má - kytarář mi říkal, že u americkejch standardů to často chodí z továrny jako dvojzvrat a většina lidí si pak přitahuje ty péra.

Co se toho ladění týče, tak myslím, že problém u mě bude hlavně v továrních strunách a v tom, že to není promazaný a struny správně nekloužou v nultým pražci (po zapákování se úplně nevrátí zpět a jsou mírně nadladěný) - opět není problém seštelovat. Oktávy i krk mám nastavený dobře - to zvládnu sám, tu kobylku jsem radši svěřil odborníkovi :-). Doufám, že dneska nebo zejtra to budu mít, už se nemůžu dočkat.
It all makes perfect sence...

Uživatelský avatar
skypekai
piper
Příspěvky: 368
Registrován: 13.11.2006 9:36:38
Bydliště: Kunovice

Příspěvek od skypekai »

No to je právě ono, ta kobyla a celý ten systém není dělaný tak, aby fungoval dobře jako dvojzvratné vibrato. Pokud jenom vyměníš pružiny za měkčí nebo některou odděláš, tak to nemůže udělat nic jiného než paseku. Systém létající kobyly prostě není zrovna to pravé ořechové pro dvojzvratnost. Jinak klasický stratocaster systém je šestibodové uchycení, s dvoubodovým přišli až pozděj :wink:

Odpovědět