Náboženství

plkání vážné i nevážné

Moderátor: bery

Odpovědět

Jaké je vaše vyznání:

Ateista
18
75%
Křesťan
5
21%
Žid
0
Žádná hlasování
Muslim
0
Žádná hlasování
Budhista
0
Žádná hlasování
Hinduista
1
4%
 
Celkem hlasů: 24

kuba
king of snake
Příspěvky: 355
Registrován: 18.08.2005 20:49:14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kuba »

the Dark Lord píše:Odpustky nikdy nefungovaly tak, že bys jen zaplatil, dostal papír a odpuštěno.
Teda nevim kde beres tu jistotu. Ani dneska neni spousta veci zdaleka tak ruzovejch, jak nam je predklada oficialni medialni propaganda.


A naucte se cesky, kdo to ma cist :roll: ;)

Uživatelský avatar
the Dark Lord
piper
Příspěvky: 850
Registrován: 19.08.2005 11:39:56
Bydliště: Turnov

Příspěvek od the Dark Lord »

Jak jsem koupil tak prodávám . . . .
Obrázek

Uživatelský avatar
the Dark Lord
piper
Příspěvky: 850
Registrován: 19.08.2005 11:39:56
Bydliště: Turnov

Příspěvek od the Dark Lord »

A s tou češtinou nevim na co narážíš.
Obrázek

Uživatelský avatar
bery
piper
Příspěvky: 1941
Registrován: 28.04.2006 14:36:43
Bydliště: Zlín, Velké Karlovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bery »

kuba píše:A naucte se cesky, kdo to ma cist :roll: ;)
A nepatri k cestine i diakritika? :twisted:
Promin ja jinak nerypu ale ted jsem musel, hehe :lol:

Jinak, k tématu nemám co říci. :roll:
...and after all we're only ordinary men Obrázek

kuba
king of snake
Příspěvky: 355
Registrován: 18.08.2005 20:49:14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kuba »

bery píše:A nepatri k cestine i diakritika? :twisted:
Promin ja jinak nerypu ale ted jsem musel, hehe :lol:
Uprimne receno, cekal jsem kdo se ozve prvni. Kazdopadne cesky je bez, kdezto česky je s nabodenicky :wink:

Narazel jsem hlavne na oblibenou shodu prisudku s podmetem, ktera me prastila pres oko vic nez mi bylo zdravo - normalne taky nerejpu, ale ted mi to nedalo.

bery píše:Jinak, k tématu nemám co říci. :roll:
S timhle nemuzu nez souhlasit. #-o

Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od proti »

the Dark Lord píše:Pouze jeden jediný císař se prohlašoval za boha (už nevim jaký, ale byl jen jeden)
To je mi novinka... :shock: (Skoda, ze muj pan profesor dejin neni na fanouskem PF, ten by to tady rozvinul...)
the Dark Lord píše:Ve starověku se za náboženství ale neschovávala žádná válka.
To jsem ani netvrdil. Nejsem odbornik na starovek, ale tvrdit, ze zadna valka se neschovavala za nabozenstvi ve staroveku mi prijde ponekud moooc odvazne a protirecici si ruznym i archeol. nalezum - naslo se x textu, kde do svych dobyvatelskych planu kdejaky kral montoval sveho boha.
the Dark Lord píše:Proč se vlastně snažím se něco vysvětlovat, když ty už sis svůj názor utvořil.
Stejny pseudo-argument muzu rict ja o tobe, tak o co jde, ze? :roll:
the Dark Lord píše:Impérium nevnucovalo své náboženství porobeným provinciím, nechávali jim jejich náboženství, jejich kulturu dokonce i jejich zákony, které jen upravili pro zájmy Impéria a zavedly daň.
No a prave proto mi nejde do hlavy proc se proti nekterim tak postavili, proc nutili krestani aby "sypali tymian na oltar cisare" apod. - tou dobou to z pohledu krestanu byla modlosluzba
the Dark Lord píše:Císař nebyl prohlašován za boha, jak jsem psal, to učinil jen jeden císař.
Ach jo... pokud vsak prodavas jak jsi koupil (nekdes to psal) - tak je to dost relativni. Ja zase mam "na prodej" jine zbozi...
the Dark Lord píše:Ale ano, Imperátorovi byla přisozována božská podstata (ovšem to dělají panovníci po tisícelatí a dělají to dodnes).
To neni argument. Co je bezne, nemusi byt normalni, neboli spravne.
the Dark Lord píše:Odmítnutím přiznat něco, co bylo pokládáno za samozřejmost bylo jako kdyby odpírali poslušnost Imperátorovi, poslušnost Impériu.
Na jedne strane tvrdis, ze Rim ponechaval podrobenym narodum jejich nabozenstvi, na druhou stranu to v jistem smyslu popirat - tak si to spocitej. - Jaksi to nesedi. to by pak museli pronasledovat i Zidi a pod. co se nedelo.
the Dark Lord píše:Pronásledování křesťanů Impériem je věc, kterou nemíním bagatelizovat a rozhodně s tím nesouhlasím.
Jednou tak podruhe onak, kdo se v tom ma vyznat...
the Dark Lord píše:Zemřelo jich hodně, to nepopírám, ale nehodlám tu nechávat tvrzení o masovém pronásledování křesťanů bez reakce, protože to jsou jen prázdné žvásty, které mají za cíl z křesťanů udělat mučedníky, kterými nebyli.
To zalezi od pohledu "kdo je to mucenik", pokud se cirkev na mucednika diva jako na toho, kdo trpel pro svou viru, tak z jejiho pohledu mucednik byl. Kazdy to muze videt jinak.

Ad masove, nebo nemasove - a tedy kolik krestanu bylo umuceno, ukrizovano, nebo klasicky "Schienkiewiczovsky" (nebo jak se psal) hozeno za potravu lvum?
Jaky pocet obeti bys pokladal za "masovy" a jaky za "nemasovy"?
the Dark Lord píše:Ano, trpěli za svou víru a nebyli zrovna nejoblíbenější součástí společnosti, ale k jejich masovému pronásledování, jak je nám toto jejich tranné období velice často prezentováno, docházelo jen velice, velice zřídka.
Zase - poloplna a poloprazdna flaska - tvrzeni nic moc.
the Dark Lord píše:Kdyby k pronásledování křesťanů v takovém měřítku, jak jej popisují křesťanské mýty, docházelo kontinuálně po celou tuto dobu, jak to popisují křesťanské mýty, tak by zde dneska ve skutečnosti žádné křesťanství nebylo. Bylo by vymýceno.
Dosti demagogicke tvrzeni z tve strany. Pouzivas pojmy, ktere tady nepadly. Nikdo netvrdi, ze to bylo "kontinualni po celou dobu" - tj. ve sve argumentaci pouzivas sluvka, ktere jaksi "sam slysis" nebo "chces slyset", "chtel bys slyset"...
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

Uživatelský avatar
the Dark Lord
piper
Příspěvky: 850
Registrován: 19.08.2005 11:39:56
Bydliště: Turnov

Příspěvek od the Dark Lord »

proti píše:To je mi novinka... :shock: (Skoda, ze muj pan profesor dejin neni na fanouskem PF, ten by to tady rozvinul...)
Wikipedia píše:Po Titovi nastoupil v roce 81 jeho bratr Domitianus. Jeho vláda je v pramenech, zejména Tacitem, líčena v temných barvách. Domitianus požadoval, aby mu byla prokazována božská úcta a jmenoval se dominem (pánem nad otroky) a svým stylem vlády tak provokoval staré elity. (...) V roce 96 však padl za oběť palácovému převratu.
To on se prohlásil za DOMINVS ET DEVS. Ze všech těch zdrojů, které jsem si k tomuto dohledal mi tak nějak vyznívá, že byl jediným císařem, který toto používal a který se za boha prohlašoval.

Přiznat osobě císaře jistou božskou podstatu není totéž co uctívat ho jako boha.


proti píše:To jsem ani netvrdil. Nejsem odbornik na starovek, ale tvrdit, ze zadna valka se neschovavala za nabozenstvi ve staroveku mi prijde ponekud moooc odvazne a protirecici si ruznym i archeol. nalezum - naslo se x textu, kde do svych dobyvatelskych planu kdejaky kral montoval sveho boha.
Ale pochopitelně že ano, ale to je něco jiného. Prosili své bohy o to, aby jim přinesli vítězství. To je ovšem něco jiného, nesmíš míchat hruška s jabkama. Náboženství bylo normální součástí života, a pokud měl někdo před sebou něco závažného, tak se pochopitelně modlil ke svým bohům o podporu. Vojevůdce před bitvou nevyjímaje.

Mnoho panovníků prohlašovalo, jak jim ten či onen bůh poskytl svou přízeň a pomohl mu zvítězit v boji, ale ta bitva ani celá válka nebyly o náboženství.

To je jako kdyby jsi chtěl tvrdit, že Trojská válka byla náboženská, protože podle starých textů v té válce na obou stranách se projevovali bohové. Jenže nebyla, důvodem války byla Helena a pošpiněná čest jednoho z řeckých králů.

proti píše:Stejny pseudo-argument muzu rict ja o tobe, tak o co jde, ze? :roll:
Víš, jde o to, že já jsem tuhletu diskusi vedl už několikrát, a to vždy se stejnými výsledky. Já nikterak nepopírám fakt, že se v Impériu dělo křesťanům příkoří a rozhodně jej nechci bagatelizovat. Jenže to co dělali "pohané" křesťanům v Impériu se nedá s ničím srovnávat s tím, co dělali poté křesťané pohanům. Nemluvě o tom drobném zádrheli jak se křesťané chovali sami mezi sebou.

proti píše:No a prave proto mi nejde do hlavy proc se proti nekterim tak postavili, proc nutili krestani aby "sypali tymian na oltar cisare" apod. - tou dobou to z pohledu krestanu byla modlosluzba
To je právě ta zásadní chyba křesťanství. Osoba Imperátora nebyla bohem, ale měla v sobě jistou božskou podstatu.

To je totéž jako poté používali středověcí panovníci "z boží vůle král" Co by asi tihle lidi udělali s těmi, kteří by pochybovali o tom, že jsou bohem vyvoleni vládnout a odmítali by tuto božskou součást jejich osoby uznat?

proti píše:Ach jo... pokud vsak prodavas jak jsi koupil (nekdes to psal) - tak je to dost relativni. Ja zase mam "na prodej" jine zbozi...
Viz to co jsem už uvedl výše. DOMINVS ET DEVS používal jen jeden císař.

proti píše:To neni argument. Co je bezne, nemusi byt normalni, neboli spravne.
To je správné, ovšem to je něco, co se táhne celou lidskou historií. Nebo my snad chceš říct, že dnes neexistují věci, které by byly běžné, ale přesto ne správné?

proti píše:Na jedne strane tvrdis, ze Rim ponechaval podrobenym narodum jejich nabozenstvi, na druhou stranu to v jistem smyslu popirat - tak si to spocitej. - Jaksi to nesedi. to by pak museli pronasledovat i Zidi a pod. co se nedelo.
Nechával jim jejich kulturu a jejich náboženství. Dokonce i jejich místní zákony zůstávaly ve velké míře stejné. Zavedli tam daň, požadovali její odevzdávání a požadovali poslušnost Impériu a Imperátorovi. A zase přivedu příklad do středověku, co by se stalo Irovi, porobenému to národu, který by odmítl uznat anglického krále? Odmítl uznat že je jeho panovník a vládce z boží vůle?

proti píše:Jednou tak podruhe onak, kdo se v tom ma vyznat...
Jaký jednou tak a podruhé jinak? Nikdy jsem netvrdil, že by to křesťani měli lehký. Neměli. Jen popírám mýty, které o tomto období potom šířili křesťané. Oni toto období podle své tradice popisují jako období, kdy byli neusále pronásledováni a po desítkách, ne-li stovkách, a to po celou tu dobu. Což je mýtus, polopravda, kterou si vymysleli křesťani, aby uděli z nekřesťanů vzteklou zvěř. Ano, i k tomuto docházelo, ale jen například za Nery nebo Domitiuse, kterého jsem zmiňoval již výše. Po většinu času si sice nežili jako v ráji, ale že by každý den umírali po desítkách to rozhodně taky ne.

proti píše:To zalezi od pohledu "kdo je to mucenik", pokud se cirkev na mucednika diva jako na toho, kdo trpel pro svou viru, tak z jejiho pohledu mucednik byl. Kazdy to muze videt jinak.
V tomhle jsem to kapku přepísk, byli to samozřejmě mučedníci. Chtěl jsem tím jenom říct, že křesťanská mytologie toto značně zveličuje a přehání.

proti píše:Ad masove, nebo nemasove - a tedy kolik krestanu bylo umuceno, ukrizovano, nebo klasicky "Schienkiewiczovsky" (nebo jak se psal) hozeno za potravu lvum?
Jaky pocet obeti bys pokladal za "masovy" a jaky za "nemasovy"?
Už jsem to zmínil výše, popravy a předhazování lvům po desítkách. To se sice taky dělo, ale tvoří to jen zlomek z celého tohoto období.

proti píše:Zase - poloplna a poloprazdna flaska - tvrzeni nic moc.
Protože jen napůl vnímáš co říkám. Já nechci bagatelizovat to, co se jim dělo. Jen chci vyvrátit obecně rozšířené mýty, kdy je z pohledu křesťanů celé toto období vnímáno jako období teroru.

proti píše:Dosti demagogicke tvrzeni z tve strany. Pouzivas pojmy, ktere tady nepadly. Nikdo netvrdi, ze to bylo "kontinualni po celou dobu" - tj. ve sve argumentaci pouzivas sluvka, ktere jaksi "sam slysis" nebo "chces slyset", "chtel bys slyset"...
Prostě jen tvrdím, že to období nebylo pro křesťany tak temné, jako je prezentované. Nebylo růžové, to rozhodně ne, ale nebylo tak temné jak se tvrdí.

To, co pak začali naopak na sklonku starověku a v ranném středověku praktikovat bylo nesrovnatelně horší.
Obrázek

Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od proti »

the Dark Lord píše:Ale pochopitelně že ano, ale to je něco jiného. Prosili své bohy o to, aby jim přinesli vítězství. To je ovšem něco jiného, nesmíš míchat hruška s jabkama. Náboženství bylo normální součástí života, a pokud měl někdo před sebou něco závažného, tak se pochopitelně modlil ke svým bohům o podporu. Vojevůdce před bitvou nevyjímaje.
Osobne si nemyslim, ze to tou dobou ti kralove, knezi, lid atd. timhle zpusobem pravne-nabozensky-nebo-jak-jeste rozlisovali. Je to jen nas pohled zpatky a "zarazeni" do nami vytvorene kategorie...

Ad hrusky a jabka - to je velice relativni - da se rict, ze ty az prilis lpis na jednotlivych odstinech jablek, a taky v podstate hruska a jabko maji spolu mnoho spolecneho, ze? I kdyz samozrejme jablkovitost, neni hruskovitost, ale predce jen treba jejich jadrovitost, duzinovitost, slupkovitost, stromo-padovost, slunce-cervenatost (i kdyz to zavisi taky od druhu, nektere hrusky su treba porad zelene, a nektere jabka porad zlute napriklad), v castych pripadech jejich cervivost - jsou vice mene podobne, a z jisteho hlediska by se dalo rict, ze i stejne, ze. A pokud se podivame na cas pred hruskama a jabkama, tak i kvety se dosti podobaji a ne az tak odlisuji...
the Dark Lord píše:... takze si trochu taky udelej jasno mezi hruskama a jabkama...
Ty taky.
the Dark Lord píše:To je jako kdyby jsi chtěl tvrdit, že Trojská válka byla náboženská, protože podle starých textů v té válce na obou stranách se projevovali bohové. Jenže nebyla, důvodem války byla Helena a pošpiněná čest jednoho z řeckých králů.
Udelej si poradek mezi hruskama a jabkama.
the Dark Lord píše:Víš, jde o to, že já jsem tuhletu diskusi vedl už několikrát, a to vždy se stejnými výsledky. Já nikterak nepopírám fakt, že se v Impériu dělo křesťanům příkoří a rozhodně jej nechci bagatelizovat. Jenže to co dělali "pohané" křesťanům v Impériu se nedá s ničím srovnávat s tím, co dělali poté křesťané pohanům. Nemluvě o tom drobném zádrheli jak se křesťané chovali sami mezi sebou.
Asi se s tou jabko-hruskovitosti nedohodneme.
Jedno bezpravi se, myslim, neda ospravedlnit bezpravim jinym. Nechci obhaovat zadne bezpravi krestanu (resp. "jejich predstavitelu") apod.
Ad srovnavani - je to o prilezitosti... priklad: kdyz ma nekdo v rukou mec, a nekdo jiny tezky kulomet, tak samozrejme je jasne, kdo "zabiji vic efektivne", ale nicmene to nic nemeni na podstate bezpravi (maximalne na vysce trestu). Takze zda 10 - 50 - 5000....

Ad chovani krestanu mezi sebou - "Give anyone species too much rope ... atd" - urcite to znas od Waterse. Kdyz chybi laska, vsechno se pos.... a tak jsme to vse pos... i v cirkvi, ale i v cele spolecnosti (nebo snad EU je spravedlivejsi). Vis, ono se velice lehko nadava na cirkev, cirkve, verici apod. Ale problem je v tom, ze cela spolecnost je takova pos.... Jak se chovaji "neverici" mezi sebou? Je to lepsi nez mezi "vericimi"? Nemyslim. Dokonce bych rekl, ze bez tez "vericich" by to snad bylo jeste horsi (i kdyz - zda se - jen o kousek). Ale to je jen teorie - jak by se vyvinula spolecnost, nebyt cirkve (v Europe - krestanu), ale stejne si myslim, ze kdyby to u Konstantina (313 Milansky edikt)(pokud vim, nechal se pokrstit az tesne pred smrti) jako jedno nabozenstvi vyhralo (ja nevim) jakekoli jine nabozenstvi, ktere by se rozsirilo do stejnych rozmeru jako krestanstvi v prubehu tech cca 2000 let, tak, ze by lidi na ne nadavali stejnym (nebo velice podobnym) zpusobem treba na delfske vestce, nebo na druidy, misto na Rim by se nadavalo na Stonehenge, nebo cokoli jineho... Problem neni v nabozenstvi, ale v cloveku – v nas samotnych, nase srdce jsou mrtve... tim padem vse, co clovek vyprodukuje je ... obrazne receno "nedokonale", i kdyz... samozrejme i clovek jako nedokonaly, po te dokonalosti touzi... ale to SAMOZREJME neni Buh, ani nic podobneho! Ale... Co to vlastne je?

Ad chovani krestanu, part 2 – ano receno slovy evangelia mi to pripadne jako kdyz "sul ztrati chut..." – nejsme na tom o nich lip nez "farizejove" (na ty zase nadavali krestani) z pred 2000 let. Je to vse o tom, ze spravedlnost nebo laska celkove vzato nebyla o tolik lepsi (ale myslim, ze ani horsi), jak by to ve smyslu Bible / evangelia melo byt. Nicmene svetska spolecnost na tom neni o nic lepe, i kdyz nabozenstvim uz tolik ovlivnena neni.
the Dark Lord píše:To je totéž jako poté používali středověcí panovníci "z boží vůle král" Co by asi tihle lidi udělali s těmi, kteří by pochybovali o tom, že jsou bohem vyvoleni vládnout a odmítali by tuto božskou součást jejich osoby uznat?
Je to porad o tech hruskach a jabkach. (Nebo o jabkach a hruskach?) Zkratka co ti vidis, ze je jablkovite, ja vidim jako hruskovite a naopak. Takze asi neni duvod to vic rozvadet.
the Dark Lord píše:Viz to co jsem už uvedl výše. DOMINVS ET DEVS používal jen jeden císař.
Prijde mi to, ze uz nejde o to, "jak to bylo" ale o to "kdo, co cetl" – takze je to dost relativni...
the Dark Lord píše: To je správné, ovšem to je něco, co se táhne celou lidskou historií. Nebo my snad chceš říct, že dnes neexistují věci, které by byly běžné, ale přesto ne správné?
Prave naopak!!!
Prave to je jedna z mych oblibenych tezi. Tj. "Je nutno rozlisovat mezi tim, co je normalni a co je (jen) bezne." Problem lidstva v podstate spociva v tom, ze nerozlisuje mezi temi kategoriemi. A v tom jaksi tkvi degradace. Nebo i zpusob ovladani. Je to vsude.
(Př.: Je normalni pit kavu, vsichni ji piji, proc bych ji nepil i ja? Mel bych pit kavu... a postupem casu dospeji k tomu, ze musim pit kavu.)

(mam takovy neidentifikovatelni, temer nepostrehnutelny pocit, ze jsme se v principu na necem zhodli.)
the Dark Lord píše:Nechával jim jejich kulturu a jejich náboženství. Dokonce i jejich místní zákony zůstávaly ve velké míře stejné. Zavedli tam daň, požadovali její odevzdávání a požadovali poslušnost Impériu a Imperátorovi. A zase přivedu příklad do středověku, co by se stalo Irovi, porobenému to národu, který by odmítl uznat anglického krále? Odmítl uznat že je jeho panovník a vládce z boží vůle?
To neni to stejne, krestane se proti rimskemu cisari nebourili jako proti svemu svetskemu panovnikovi – dokonce i jedno evangelium je napsano v tom smyslu, aby "ocistilo" rimskou moc od ukrizovani Krista. Tedy znova : Hrusky a jabka.
the Dark Lord píše:Oni toto období podle své tradice popisují jako období, kdy byli neusále pronásledováni a po desítkách, ne-li stovkách, a to po celou tu dobu.
To neni pravda, ze se to tvrdi. (Pokud mas zajem zajdi si na konzultacky k nejakemu profesorovi cirkevnich dejin na teol. fakulte. Nebo se prihlas ke studiu – to je jeste lepsi. – budes to mit z prvni ruky) Mozna se to nekdy tvrdilo a pokud ano, tak to bylo snad jeste v dobe, kdy se historie posuzovala trochu jinak. Napr.: jako Palackeho opis Svatopluka.

(Myslim, ze je to o tom, ze v tehle diskusi (ostatne i v jinych) se vyjevuji ruzne nazory, myty, ktere na obou stranach nemusi byt pravdive... tak to zkratka chodi...)
the Dark Lord píše:V tomhle jsem to kapku přepísk, byli to samozřejmě mučedníci. Chtěl jsem tím jenom říct, že křesťanská mytologie toto značně zveličuje a přehání.
Zalezi na tom, podle ceho tak usuzujes – podle nejakych strerdovekych legend, nebo podle fakt, podle praxe cirkve, nebo podle ceho. Krome toho, to co je legenda, fakt, nebo tebou pouzivany termin "krestanska mytologie" je dost velky rozdil.
Byl bych za to, aby se zborili vsechny "myty" a odhalila se "naha pravda" – ale v tom pripade – by jsme vsichni zjistili, kdo vsechno napr. neni cech (Kdo neskace neni cech, Hip, Hip – Lang, Jagr, Richter, ... alle typische tschechische Namen, net? :lol:), nebo napriklad, pokud se historicky zhodnoti legendami ovinuty sv. Vaclav – ja bych ho odsvetil, zboril sochu na Vaclavaku... atd... atd... – takze – osobne si myslim, ze "odmytologizovani" nas samotnych i dejin je svym spusobem nemozne, protoze to, co my povazujeme za myty, kdysi se snad povazovalo za "normalni" sepisovani dejin. A tudiz se pravdy moc dopatrat neda. Ostatne, kdo vi, co si "odborna obec" bude myslet o nasich "vedecko-kritickem" zkoumani skutecnosti za 500 let – taky bych se tim moc nechlubil...

Btw. co konretne je obsahem tveho terminu "krestanske myty"?
the Dark Lord píše:Už jsem to zmínil výše, popravy a předhazování lvům po desítkách. To se sice taky dělo, ale tvoří to jen zlomek z celého tohoto období.
... takze je relativni co je malo a co moc. par desitek, uz muze byt stovka, nebo dve... nebo taky nemusi... kdo vi, kolik to bylo... to by chtelo prameny, literaturu – ale to je uz tema na diplomku a ne pro forum a jeden topic, ze?...
the Dark Lord píše:Jen chci vyvrátit obecně rozšířené mýty, kdy je z pohledu křesťanů celé toto období vnímáno jako období teroru.
Ja nevim, ale ja to obdobi nevnimam jako "obdobi teroru" a neznam lidi v mem okoli, ktere by to tak vnimali. Problem bude snad v tom, ze ty to vnimas (snad na zaklade sve subjektivni zkusenosti se svim okolim), ze je to tak "objektivne" vnimano.
(tomu rikam generalizace – zobjektivizovani ciste subjektivni zkusenosti – ostatne tak asi myslime (temer) vsichni, ze?
the Dark Lord píše:Prostě jen tvrdím, že to období nebylo pro křesťany tak temné, jako je prezentované.
A KDE je to tak prezentovano?
the Dark Lord píše:To, co pak začali naopak na sklonku starověku a v ranném středověku praktikovat bylo nesrovnatelně horší.
Na co konkretne narazis? Krizacke valky, upalovani carodejnic (tech bylo snad v pomeru k populaci lidstva jeste min nez tech lvem-sezranych-krestanu)

Znovu je relativne, v cem je to "horsi". V umyslu? Nebo jen ve "vyuziti" tou dobou aktualnich prostredku (jednani + "pouzita technika") Jednani lidi – v tomhle smyslu by se dalo hodnotit z hlediska "moralnich pohnutek" a "pouzite techniky"

Myslim, ze jednani lidi se z hlediska "moralnich pohnutek" moc nezmenilo (tj. nezlepsilo).

To je tak trochu myslenka ve smyslu, kdyby meli Spanele v Latinske americe pri vybijeni indianu napriklad k dispozici otravni plyn jako za 1. svetove valky, tak by ho pouzili stejne. Tedy – umysl byl stejny (podobny), jen prostredky k dispozici byly rozdilne. Hroznejsi. Pokud posuzuji jednani cloveka mel bych posuzovat z moralniho hlediska jeho umysl a ne "vykonnost pouzitych prostredku".

Lidi maji stejne zalibeni v krvy, nasili - tou dobou ale nebyly horory, akcni filmy - jsme stejni... :?
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

Odpovědět