The Wall - studiové album

řadová alba, singly, dvd, filmy

Moderátor: bery

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiří Engliš
legend
Příspěvky: 217
Registrován: 19.03.2007 1:44:11

The Wall - studiové album

Příspěvek od Jiří Engliš »

Chtěl jsem přidat nějakou svou zkušenost, ale tohle výjimečné album tu vůbec nemá své vlákenko :?

Rád bych se podělil o mé osobní postřehy při testování DAC jedné nejmenované české firmy. Jako prubířský kámen bylo mnou zvoleno právě album The Wall, a to z naprosto jednoduchého důvodu. Před časem jsem si jako skalní fanoušek Pink Floyd pořídil album The Wall od MFSL. Na základě jednoho významného zjištění tvůrců posledního SACD Pink Floyd ( WYWH) asi nebude lepší podoba tohoto alba. Po několika minutách poslechu se mě zmocnil strašný pocit zmaru. Nahrávka obsahovala vskutku velmi jemné detaily, ale HLAVNĚ velmi zemité basy, které místy úplně zničily požitek z ostatních atributů alba. V první chvíli jsem to svaloval na posluchačskou indispozici, ale po několika dnech jsem to zkusil znou a shledal stejný problém. Smířen s tím, že tento skvost bude jen pouhou položkou sve sbírce jsem album odložil do police.
Jednoho dne jsem podlehl svodům a zapůjčil si externí DAC. Jako první jsem otestoval Selling England by the Pound právě pro docela působivé použití basových pedálů. No vyrýsovalo se to opravdu skvěle, a tak jsem okamžitě vložil zlatý kotouček The Wall a pozorně zastříhal ušima v očekávání onoho tragického hučení v nejvypjatějších pasážích. Ecce...zázrak externího DAC se zjevil !!! Pokud bych měl utratit své poslední peníze jen proto, abych mohl poslouchat The Wall v této kvalitě, klidně bych to udělal. Těžko se mi hledají slova, ale nikdy jsem album neslyšel s takovou spoustou detailů a HLAVNĚ s naprosto bezchybným přednesem i těch nejhlubších basů, které se na albu vyskytly. Kopák se krásně zpevnil a celé nejhlubší pásmo se jaksi uzavřelo a zpřesnilo. Another brick in the wall pt. 1 a nářez v The Happiest Days Of Our Lives jsem si vyloženě užíval - jak příznačné. Teprve teď si plně uvědomuji ty nádherné kontury Watersovy baskytary, která se stává v některých místech alba docela nosným prvkem a udržuje dramatické napětí. Kapitolou samou pro sebe jsou bicí. Kvanta přechodů po spoustě bubnů a bubínků a ty zlatem zvonící činely. Jedna báseň. V Mother si nemohu dost užít krásného dialogu akustických kytar. Jsou jako živé se všemi dozvuky. Asi v 1:49 krásné hrábnutí na "H" a pak jen krásný duet Gilmourovy kytary a Masonova arzenálu. Ten občasný úder "na hrušku" jen dokazuje s jakou péčí byly ty bicí na celém albu snímány.
Teprve když ze mne vyprchala euforie z poslechu The wall jsem se odvážil pozvat kolegu, který je spíše příznivcem reprodukce ze svého analogového zařízení. Po několika minutách poslechu svých testovacích nahrávek uznal, že reprodukce se opravdu výrazně přibližuje jemností a pohodovým zvukem jeho analogu s elektronkama. Bylo docela překvapením, když k našemu poslechu přinesl otestovat DAC Cambridge Audio. Nemá cenu popisovat to strašné fiasko Angličana :-( Pro ostrovní výrobek byla jediným plusem mimo cenu jen jeho konektivita a vybavení). Zvuk, který by měl být prioritní byl ve srovnáni s mým testovaným DAC jako z rádia z pionýrské stavebnice.

Jako bonus bych zde rád uvedl jen stručné výsledky srovnání několika verzí alba The wall, které se za vzniklých okolností přímo nabízelo:

1. o několik koňských délek MFSL

2. velmi rané japonské vydání pro evropský trh tzv. black face .Hrálo pozoruhodně i bez připojeného převodníku. Snad je maličko nižší úroveň záznamu.

3. o tohle místo se dělily EMI Harvest a CBS Columbia z přelomu 80. a 90. let

4. a poslední místo byl propadák Japan mini LP remaster, který vynikal "vylepšeným" zvukem tahajícím za uši. Ta nádherná papírová replika už to rozhodně nezachránila.

Co říci na konec? Snad jen to, že velmi vstřícný přístup při zapůjčení přístroje dává neskutečnou příležitost všem, kteří hledají způsob jak dostat ze svého CD přehrávače o něco lepší zvuk. Stačí aby jejich CD přehrávač měl digitální výstup. Pravda u putovní verze je jen SPDIF , což může být pro někoho limitující.
Netvrdím, že mám kdovíjak kvalitní CD přehrávač, ale fakt, že u přístroje došlo k znatelnému zlepšení je jasným důkazem, že tento DAC je za ty peníze naprosto výjimečným zařízením.

Na úplný závěr bych si dovolil doporučit hlavně těm, kteří nejsou ochotni investovat několik tisíc do verze MFSL, aby vyzkoušeli právě výše uvedené "black face" vydání, které se zde objevilo hned na počátku 90. let a je občas k mání na e-Bay.

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od fernetti »

Jiří, moc a moc a moc díky za Tvůj příspěvek!
Jednu dobu, když jsem hledal způsob jak utratit povícero penízků za zlepšení mého audio vybavení,jsem o DACu přemýšlel (měl jsem i svého favorita - Cambridge Audio :mrgreen: ), ale nakonec jsem se rozhodl jít cestou voňavou, nostalgickou, vinylovou... Pořídil jsem si tedy gramec, předzes, dobrou jehlu a hlavně dobré desky a musím říct, že nelituju ani minutu. O přínosu DAC pro digitální reprodukci zvuku nepochybuju, ale těch proměnných, které se na výsledném zvuku nakonec podepíšou, je tolik, že se o tom dá debatovat týdny a týdny...
The Wall mám na vinylu jen german press z r. 1979 (tedy asi ten první - neověřoval jsem to) - hraje to dobře, ale já mám jaksi raději živou verzi z Is There Anybody Out There?, která je na CD. Pozdější remástry čehokoli bývají často ošidné, stejně tak i u Floydů, takže tam to ani nezkouším nějak shánět a porovnávat mezi sebou. Stojí to hoooodně moc peněz a taky i času...
Určitě bych ale měl zájem si tu Black Face pořídit - kdybys mohl, dáš sem někdy nějaký link z EBAY, ať si to můžu prohlídnout a případné zkusit štěstí v příhozu?
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
Jiří Engliš
legend
Příspěvky: 217
Registrován: 19.03.2007 1:44:11

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od Jiří Engliš »

Tuhle je The Wall i se dvěma BF pohromadě bez přihazování:
http://www.ebay.com/itm/Pink-Floyd-4-CD ... SwiCRUbM4-

Ještě dvě na e-Bay.de:

http://www.ebay.de/itm/Pink-Floyd-2-cds ... SwDwtUqviP

http://www.ebay.de/itm/272497810455?_tr ... EBIDX%3AIT

Chtělo by to jen hodit dotaz na stav nosičů samotných.

Jinak ten German press mám také. Dostal jsem ho ve druháku na Vánoce. Poslala ho tenkrát teta z kapitalistického Německa. Je to jeden z několika málo vinylů, které mi zbyly po mém "monetary lapse of reason" , když jsem sháněl prachy na cédéčka na přelomu 80. a 90. let.
Je to můj poklad :mrgreen:

Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od proti »

Při čtení o knize, která se v originálu volá Brave New World, mne napadla spojitost s the Wall - Good Bye, Blue Sky, protože právě tam se objevuje ten název knihy:

Did you ever wonder
why we had to run for shelter
when the promise of brave new world
unfurled beneath a clear blue sky

Info o knize: https://cs.wikipedia.org/wiki/Konec_civilizace

Glosa:
https://magazin.aktualne.cz/avatar-came ... n=Aktualne

We did as we were told
We bought and sold
It was the greatest show on earth
But then it was over (Amused to Death)

Pozn.: Možná je to v lidské povaze, že člověk vychován v pohodlí, začne být lhostejný nejen k ostatním, ale i k vlastní smrti a vědom si blížícího se zániku ledově lhostejný (Comfortably Numb) zůstává stát na palubě Titanicu ve fraku a se sklenkou šampanského v ruce - Comfortably numb ke všemu:

"A distant ship, smoke on the horizon
You are only coming through in waves
Your lips move but I can't hear what you're saying." (Comfortably Numb)
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od fernetti »

gerald scarfe prodává celý archiv své práce, kterou spojil s prací na the wall - více info zde: https://www.rollingstone.com/music/musi ... ve-905710/
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od proti »

Mohli bychom to společně koupit - třeba... :D

Hezká kresba Rogera:
https://www.geraldscarfe.com/shop/pink- ... ine-cover/
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od fernetti »

proti píše:
14.11.2019 15:02:48
Mohli bychom to společně koupit - třeba... :D

Hezká kresba Rogera:
https://www.geraldscarfe.com/shop/pink- ... ine-cover/
děsuplné!
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
Richard
piper
Příspěvky: 1844
Registrován: 17.01.2006 17:11:32

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od Richard »

fernetti píše:děsuplné!
Tak nevím... Tohle když vidím, tak mám přesně to, čemu se říká mít smíšené pocity. :cry:
Ale ten motiv je ovšem samozřejmě "scarfovsky" dokonalý. Co si asi Gerald myslel, když to tvořil? :-k
Welcome my son, welcome to the machine


Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od proti »

Noční můry Pinka:

Obrázek

(G. Scarf)
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

Uživatelský avatar
Jiří Engliš
legend
Příspěvky: 217
Registrován: 19.03.2007 1:44:11

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od Jiří Engliš »

Tady je link na rozhovor v angličtině s Jamesem Guthrie:
https://dcs-legends-the-other-side-of-t ... es-guthrie

Možná, že se někdo dozví něco více.....

Uživatelský avatar
Jiří Engliš
legend
Příspěvky: 217
Registrován: 19.03.2007 1:44:11

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od Jiří Engliš »

Nejsem asi první se svým "postřehem".
Na studiovem albu The wall se objevuje spousta zvuků, které se až později objevují ve filmu The wall.
Právě až při sledování filmu mi některé zvukové detaily docvakly.
Vypadá to, že Waters měl vše už naplánováno do detailů na samém začátku práce na albu The wall.

Uživatelský avatar
Richard
piper
Příspěvky: 1844
Registrován: 17.01.2006 17:11:32

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od Richard »

Radio Beat bude hrát The Wall dnes ve 23:00. =D>
Welcome my son, welcome to the machine

Uživatelský avatar
Jiří Engliš
legend
Příspěvky: 217
Registrován: 19.03.2007 1:44:11

Re: The Wall - studiové album

Příspěvek od Jiří Engliš »

Dnes máme 44. výročí vydání alba TheWall \:D/

Odpovědět