nevydané profesionální záznamy

bootlegy, roio, voio, streamy plus vše ostatní

Moderátor: bery

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1716
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

nevydané profesionální záznamy

Příspěvek od Jend »

Poslední dobou se nejvíc probírá boxset The Later Years. Bohužel mně je jaksi ukradený, protože:

za a) nic nového
za b) není to moje oblíbené období Pink Floyd

Jak čas plyne a já hledám pořád něco nového (a semtam opravdu i něco najdu), co by mě ohledně Pink Floyd nějak překvapilo, přepadají mě dost znepokojivé myšlenky.
Myslím, že asi ani nemáme páru o tom, co všechno se kdesi na "dark webu" vyskytuje a občas nějakým záhadným způsobem třeba i prosákne na povrch. Vždycky jsem si například myslel, že jediné soundboardy z turné The Wall byly pořízeny během koncertů v Londýně, ať už roce 1980 nebo 1981. A ejhle, dnes jsem na youtube narazil na krátkou ukázku profesionálního zvukového záznamu (ač nezpracovaného) z koncertu The Wall z Los Angeles.
A to není vše. Kdysi v dřívejších dobách se vedly diskuze, jestli existuje soundboard z turné In The Flesh z roku 1977. Ano, existuje a jeden je dokonce k mání, i když opět jen nezpracovaný a jen první polovina koncertu.
A dalo by se pokračovat. Nedávno jsme se dostali k demonarávkám alba Animals, o kterých jsme dřív neměli ani potuchy.
A já si tak říkám, kde se tohle všechno bere a co se třeba ještě objeví? A o čem ani nevíme a možná ani nikdy nedozvíme?
Nikdy asi nepochopím jednu věc. Kapela si nechá pořídit ať už audio nebo videozáznam nějakého koncertu, který ale nikdy nepublikuje a nechá si ho pro své osobní účely. Jak je možné, že se něco z toho přece jen neoficiální cestou dostane mezi veřejnost? Kdo k těm nahrávkám mimo členy a management kapely má přístup a kdo je načerno publikuje?
Pro mě je v této oblasti svatým grálem obrazový záznam koncertů The Wall. Žádného vydání jsme se nedočkali, ale přesto máme k dispozici jakousi miliónkrát okopírovanou a opotřebovanou nahrávku z VHS kazety.
Kdo se k těm videokazetám dostal, kdo je sestříhal a kdo je pustil mezi veřejnost? Roger? David? Nick? Rick? Nene, to je nesmysl... Syd? Pfff... Někdo mimo členy kapely se musel dostat k první generaci těch videokazet v dokonalé kvalitě, přičemž to nejlepší si nechal pro sebe. Asi jsem naprostý fanatik, protože tohle téma probírám, kde se dá, a setkal jsem se s odpověďmi, že existují "fanoušci", kteří vlastní bootlegy (dostal jsem i konkrétní jména), o kterých my "ostatní" (us and them) můžeme jen snít, ale nechtějí (respektive nedostali svolení) pouštět je dál. Proboha proč??
Ale tady nejde jen o případ videa z The Wall. Prostě mimo kontrolu Pink Floyd je zvukového nebo obrazového materiálu asi dost a možná ani radši nechci vědět, co všechno to může být.
Máte taky někdo z vás tip na nějaký profesionálně pořízený materiál Pink Floyd, který by ostatní mohl překvapit?
What do you mean interesting?

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: nevydané profesionální záznamy

Příspěvek od fernetti »

jende, za ty roky, co se vydávaly všelijaké bootlegy, si neumím představit, že by se mohla objevit taková pecka, jak naznačuješ. zdroje bootlegů byly buď pirátsky pořízené záznamy, z nichž jen malé procento bylo na takové úrovni, která by se mohla přiblížit záznamům z mixu. i tak, co se takovým způsobem pořídilo, koluje už dávno mezi lidmi venku. druhý zdroj byl z okruhu lidí okolo kapely, kteří měli/mohli mít přístup k záznamům, které si kapela pořizovala z mixu pro svou vlastní potřebu. kolik takového materiálu bylo pořízeno, těžko říct. pár soundboard záznamů jako bootlegy vyšlo. u kolekce early years mi přijde, že vše podstatné, v té nejlepší zvukové a obrazové podobě (i díky pozdější editaci), v této edici vyšlo. u later years asi taky - tím spíš, že šlo o období, které je omezeno dvěma koncertními turné, kdy se hrálo skoro pořád to samé (čest výjimkám). otázkou je záhadné mezidobí let 74-81, na které se asi už žádná další edice, jako ty dvě předchozí, nevydá. tam jsou ty skryté klenoty, o kterých se diskutuje - tzn. obrazové záznamy z turné animals a the wall. bojím se, že díky vlastnickým právům takový boxset ani nikdy vyjít nemůže, protože vše, co se týká the wall, patří watersovi. animals je jiná věc - tam by vyjít něco mohlo, z pohledu oficiální diskografie je to asi nejmíň zdokumentovaná oblast jejich koncertování, ale vážně si myslím, že kdyby cokoli použitelného kapela vlastnila, bylo by ofiko venku, byť by šlo o samostatný záznam z jednoho koncertu (jedno, zda audio nebo jen video). můj soukr. názor je, že v té době už byly veškeré ambice všech členů kapely za zenitem, od DSOTM jeli na doraz, byli unavení, bez motivace, začínali mít i jiné zájmy (rodina) a to nejspíš vedlo k tomu, že ani moc nedbali o to, aby se nějaké záznamy z animals turné pořizovaly.
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1716
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

Re: nevydané profesionální záznamy

Příspěvek od Jend »

jende, za ty roky, co se vydávaly všelijaké bootlegy, si neumím představit, že by se mohla objevit taková pecka, jak naznačuješ. zdroje bootlegů byly buď pirátsky pořízené záznamy, z nichž jen malé procento bylo na takové úrovni, která by se mohla přiblížit záznamům z mixu. i tak, co se takovým způsobem pořídilo, koluje už dávno mezi lidmi venku.
No to si právě nemyslím. Z těch pirátských zdrojů mě teď namátkou napadá třeba video z generální zkoušky na koncert The Wall v Londýně 81. Tohle se objevilo až v průhěhu existence tohoto fóra. Nějakých skoro třicet let to potají u někoho leželo někde ve sklepě a pak najednou bum a bylo to mezi lidma. A pokud jde o záznamy přímo ze studia nebo z mixážního pultu na koncertu, tak relativně nedávno to byly například rané nahrávky Animals. Ty se objevily někdy před pěti šesti lety.
A dnes byl na Youtube nahraný kratičký záznam z mixážního pultu koncertu 7. 2. 1980. Je to sice jen taková ochutnávka, ale i tak podle mě dost zajímavá, protože zachycuje zrovna ten moment, kdy kapela musela z technických důvodů probloužit ty vyhrávky před Goodbye Cruel World a dlouhé minuty improvizovala.

https://www.youtube.com/watch?v=5v0fsiw ... 1631205764

A dlouhou dobu jsem nevěděl ani o kolujícím soundboardu části koncertu Animals. Myslím, že toto se taky objevilo nedávno. Sice je to nezpracované a z xté generace, ale i tak je to pro mě překvapení.

https://www.youtube.com/watch?v=SwuRdr-RjTo&

Ok, v posledních letech to byly opravdu ojedinělé jevy, ale když jsme v posledních letech byli svědky takových vzácných případů, proč by se něco zajímavého nemohlo objevit třeba za dalších pět let? Ono je taky třeba si uvědomit, že takové to masové sdílení bootlegů začalo až s nástupem vysokorychlostního internetu. To není jako dnes, kdy se uskuteční koncert a ještě ten samý den jsou na youtube první videa. Tím chci říct, že některé starší nahrávky se prostě nepodařilo rozšířit, protože dřív nebyly takové možnosti sdílení. A tak se prostě může občas stát, že někdo zdědí dům po rodičích, kteří měli doma schované staré záznamy z těch koncertů, a po letech se je rozhodne zveřejnit... :D
druhý zdroj byl z okruhu lidí okolo kapely, kteří měli/mohli mít přístup k záznamům, které si kapela pořizovala z mixu pro svou vlastní potřebu. kolik takového materiálu bylo pořízeno, těžko říct.
Čím víc se tím zabývám, tím taky víc zjišťuju, že je toho hodně. Bohužel vlastníci těchto klenotů je nechtějí pouštět dál. Jeden vášnivý sběratel je dokonce na fóru Neptune Pink Floyd i na Yeeshkul. Nevím, jestli se jen chvástá, nebo mluví pravdu, každopádně podle svých slov vlastní neskutečné věci, ale sdílet je nehodlá :( Prý k tomu "nedostal svolení". Chtěl bych vědět od koho. Ale nejspíš mluví pravdu, protože podle komentářů na youtube pod tou dnešní ukázkou soundboardu The Wall z Los Angeles to chápu tak, že původně tuhle ochutnávku mezi lidi pustil právě on, což je pro mě zásadní informace, protože tohle tedy znamená, že legendy o bájných nahrávkách nakonec přece jen nebudou pouhými legendami #-o
pár soundboard záznamů jako bootlegy vyšlo. u kolekce early years mi přijde, že vše podstatné, v té nejlepší zvukové a obrazové podobě (i díky pozdější editaci), v této edici vyšlo. u later years asi taky - tím spíš, že šlo o období, které je omezeno dvěma koncertními turné, kdy se hrálo skoro pořád to samé (čest výjimkám). otázkou je záhadné mezidobí let 74-81, na které se asi už žádná další edice, jako ty dvě předchozí, nevydá. tam jsou ty skryté klenoty, o kterých se diskutuje - tzn. obrazové záznamy z turné animals a the wall. bojím se, že díky vlastnickým právům takový boxset ani nikdy vyjít nemůže, protože vše, co se týká the wall, patří watersovi. animals je jiná věc - tam by vyjít něco mohlo, z pohledu oficiální diskografie je to asi nejmíň zdokumentovaná oblast jejich koncertování, ale vážně si myslím, že kdyby cokoli použitelného kapela vlastnila, bylo by ofiko venku, byť by šlo o samostatný záznam z jednoho koncertu (jedno, zda audio nebo jen video).
Právěže Roger bohužel vlastní veškerá práva i na desku Animals... :wink: A o tom to celé je. Stačí porovnat hudební kariéru Davida ať už s Pink Floyd po odchodu Rogera nebo sólově s tou Rogerovou. David samostatně i s Pink Floyd vydal záznamy ze všech turné, v některých případech jich vydal i více ze stejné šňůry, zatímco od Rogera nám chybí jakékoli záznamy turné 1984-1985, 1987 a 2006-2008, přestože minimálně turné Dark Side of The Moon určitě natočil. A ze starších interview vím, že Roger vlastně ani nechtěl vydat ani Is There Anybody Out There. Nakonec ho k tomu přemluvil jeho syn Harry, asi aby měl nějaké kredity za to "Look dady, there's an earoplane up in the sky". O to menší je naděje, že by zpětně opět vydal něco pod hlavičkou Pink Floyd, když se od kapely distancuje a s Davidem je zase na nože. Kdyby to všechno bylo na Davidovi, tak věřím tomu, že z tohoto období toho dnes máme mnohem víc.
můj soukr. názor je, že v té době už byly veškeré ambice všech členů kapely za zenitem, od DSOTM jeli na doraz, byli unavení, bez motivace, začínali mít i jiné zájmy (rodina) a to nejspíš vedlo k tomu, že ani moc nedbali o to, aby se nějaké záznamy z animals turné pořizovaly.
Věř tomu, že pořizovaly :wink:

Mimochodem, doporučuju sledovat tento kanál na Youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCROCjQ ... _xinEYEQYw

Chystá se nová zremasterovaná verze koncertu The Wall i s dosud nepubklikovanými záběry. Žádný velký zázrak od toho nečekám, ale určitě to bude to nejlepší, co budeme mít k dispozici.
What do you mean interesting?

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: nevydané profesionální záznamy

Příspěvek od fernetti »

A dnes byl na Youtube nahraný kratičký záznam z mixážního pultu koncertu 7. 2. 1980. Je to sice jen taková ochutnávka, ale i tak podle mě dost zajímavá, protože zachycuje zrovna ten moment, kdy kapela musela z technických důvodů probloužit ty vyhrávky před Goodbye Cruel World a dlouhé minuty improvizovala.
https://www.youtube.com/watch?v=5v0fsiw ... 1631205764

last few bricks tak byla koncipovaná, že jde o jam, ve kterém kapela improvizovala tak dlouho, jak dlouho bude bedňákům trvat, než doskládají kartonové cihly do finální konfigurace před goodbye crue world. tuhle verzi jsme neslyšel, raritní na ní je, že gilmour hraje any colour you like, ale zvukově mi to neřijde nic moc extra. turné the wall naposlouchané nemám, takže tvrdit, jestli jde o záznam z koncertu nebo z nějaké zkoušky, si nedovolím. za sebe bych ale spíš volil, že jde o záznam ze zkoušky (alespoň ten prázdný zvuk a volné tempo, které nakonec nepřechází do náběhu k další skladbě, jak by mělo na koncertu být, mi to tak napovídají...)
A dlouhou dobu jsem nevěděl ani o kolujícím soundboardu části koncertu Animals. Myslím, že toto se taky objevilo nedávno. Sice je to nezpracované a z xté generace, ale i tak je to pro mě překvapení.
https://www.youtube.com/watch?v=SwuRdr-RjTo&

animals turné naopak docela dobře znám, tato nahrávka není nic extra - ani obsahem ani kvalitou, o soundboardu bych velice pochyboval - viz. průvodní text k videu, kde je vysvětleno, z jakých zdrojů je záznam z berlína poskládaný...

Ok, v posledních letech to byly opravdu ojedinělé jevy, ale když jsme v posledních letech byli svědky takových vzácných případů, proč by se něco zajímavého nemohlo objevit třeba za dalších pět let? Ono je taky třeba si uvědomit, že takové to masové sdílení bootlegů začalo až s nástupem vysokorychlostního internetu. To není jako dnes, kdy se uskuteční koncert a ještě ten samý den jsou na youtube první videa. Tím chci říct, že některé starší nahrávky se prostě nepodařilo rozšířit, protože dřív nebyly takové možnosti sdílení. A tak se prostě může občas stát, že někdo zdědí dům po rodičích, kteří měli doma schované staré záznamy z těch koncertů, a po letech se je rozhodne zveřejnit... :D
ano, souhlasím, ale je třeba si uvědomit, že už v době, kdy toto forum vzniklo (2006), byly možnosti sdílení přes internet velice komfortní, existoval yeeshkul apod., kde se sdílely produkce od rona toona, cochon productions apod., kteří zase sbírali a editovali staré záznamy v době, kdy žádný internet ani neexistoval. opravdu si nemyslím, že by něco neznámého, zvlášť zajímavého, mohlo ještě vyjít ven...
Mimochodem, doporučuju sledovat tento kanál na Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCROCjQ ... _xinEYEQYw
Chystá se nová zremasterovaná verze koncertu The Wall i s dosud nepubklikovanými záběry. Žádný velký zázrak od toho nečekám, ale určitě to bude to nejlepší, co budeme mít k dispozici.
jo, to je dobrý tip, budu sledovat (a doufat, že se na svět dostane něco doposud opravdu neviděného) ((soukromě si myslím, že právě u the wall je ta šance největší))
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1716
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

Re: nevydané profesionální záznamy

Příspěvek od Jend »

Fernetii, kvalita těch ukázek opravdu není bůhvíjak dechberoucí, ale o tohle tady přece vůbec nejde. Tohle je několikátá generace a podstatné je to, že ty soundoardy vůbec existují. To znamená, že Floydi natáčeli kde co. A mimojiné to pro mě znamená i to, že ti, co se chvástali vlastnictvím bůhvíjak neuvěřitelné rarity, včetně kvalitního videa The Wall z Earl's Court (!), nakonec měli pravdu, protože tenhle zvukový záznam z mixu z koncertu v Los Angeles byl taky mezi těmito raritami, přestože tomu málokdo chtěl věřit. No a teď už teda víme, že tohle skutečně někdo vlastní.
A ono to dává smysl i čistě logicky. Pokud existuje taková krátká ukázka, tak někdo musí mít i tu celou. A pokud je to třeba pátá generace, tak někdo se musel dostat i k té první. Stejně jako v tom případě videozáznamu :wink:
What do you mean interesting?

Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1716
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

Re: nevydané profesionální záznamy

Příspěvek od Jend »

Dovolím si ještě několik zajímavých poznámek (pokud to tedy někoho zajímá... :D ).
Původně jsem toto vlákno zakládal pro téma nevydaných profesionálních záznamů, ale s Fernettim jsme se dotknuli i tématu pirátských nahrávek, tak k tomuto tématu ještě něco připíšu.
Jedním z nejuznávanějších sběratelů rarit kolem Pink Floyd byl jistý Němec Rolf Ossenberg, který bohužel už před sedmi lety předčasně zemřel. Jeho sbírka čítala neskutečné množství materiálu všeho druhu. Jen tak pro představu, ve své závěti odkázal celou svou sbírku všeho ohledně Pink Floyd Univerzitě ve Freiburgu, což představovalo mimojiné přes 500 videokazet... :D

http://www.pr.uni-freiburg.de/pm-en/pre ... collection
http://yeeshkul.com/forum/showthread.ph ... one/page13

Na Yeeskulu se pochopitelně zrodily myšlenky univerzitu kontaktovat za účelem přístupu k této sbírce, Jestli se toho opravdu někdo ujme, to netuším. Ale pokud ano a vyšlo by to, tak by to byla neskutečná věc pro nás sběratele, protože jeho kolekce hlavně taky obsahovala vzácný materiál, který se bohužel nedostal do nekonečného koloběhu vzájemného sdílení.
Jeden příklad takového vzácného materiálu: videjka z dortmundských koncertů v únoru 1981, které pan Ossenberg všechny navštívil a natočil na kameru.
Kdosi z portálu Yeeshkul ta videa od Rolfa Ossenberga dostal, ale opět, jako v mnoha dalších případech vlastnictví něčeho vzácného, to skončilo konstatováním "nedostal jsem svolení"-

http://yeeshkul.com/forum/showthread.ph ... 81-Footage
https://discordapp.com/channels/6008391 ... 3526056960
"In an interview with Waters for the launch of his tour "The Wall", Roger says he found 8 mm footage filmed by a Danish spectator (ve skutečnosti to byl právě Ossenberg, který ač Němec má severské příjmení). Before the scuttling of the "Harvested" label, its managers were working on it. They put their hands on the ten films for a total of 3:17 minutes filmed from a tripod from the center of the room. Rolf Ossenberg, very famous German collector of the group, attended the 8 concerts of Dortmund and recorded in 8mm the different shows. The community has undertaken the digital transfer of all these bands. Unfortunately, his untimely death buried this project."
Tím chci jen říct, že to, co máme, je jen špička ledovce :(
What do you mean interesting?

fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: nevydané profesionální záznamy

Příspěvek od fernetti »

nebudu kvůli tomu zakládat sólo vlákno a tak se rovnou přeptám: narazil jsem na info, že pink floyd vydali cca. 10 bootlegů z období let 1971-72. na ofiko stránkách kapely jsem nic nenašel a ani na známých českých e-shopech. fakt ale je, že to není kachna, četl jsem komentáře na facebooku floydpodcast.com, kde to lidi dost sepsuli, co se týče zvukové kvality, který je prý o dost horší než od neofiko "vydavatelů" floydovských bootlegů.
ví někdo něco víc?
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Odpovědět