Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

the gnome

Moderátor: bery

Odpovědět
fernetti
piper
Příspěvky: 3322
Registrován: 19.08.2005 11:16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

Příspěvek od fernetti »

Tak když bychom se bavili o tom, kdo jak umí v Pink Floyd bubnovat, byla by docela těžká i otázka, kdo je v Pink Floyd nejlepší baskytarista... :mrgreen:
Je pravda, že jsem (asi nejspíš v Inside Out) četl o tom, že Nick musel hodně trénovat, než si troufl na AMLOR turné. A nezapomeňme, že Nickova láska k autům všeho druhu není o nic menší, než láska k bubnování. Dost možná mu tento koníček (plus ještě lítání) plně nahradil jeho dosavadní profesi.
On ten vliv Nicka na fungování a vztahy uvnitř kapely byl dost možná nejzásadnější ze všech jejích členů a nebýt jeho, mohli to dost možná zabalit ještě o pár let dřív. Přece jen jeho humorný nadhled byl v mnoha ohledech asi tím nejlepším, jak zrovna ty dva kohouty na jednom smetišti, když se mezi sebou mydlili, ukočírovat a udržet je pohromadě pod značkou Pink Floyd. Moc pěkně se o tom rozepsal i v Inside Out, když popisoval, jak se měnil jeho náhled na měnící se styl myšlení a chování Rogera. Byli si sice vždy hodně blízcí, ale když šlo na lámání chleba, postavil se za sirotka Wrighta a i rebela Gilmoura. Nebýt jeho, celá postwatersovská část by neexistovala - šlo o práva na používání značky Pink Floyd a on byl tím jazýčkem na vahách, kerý rozhodl. Kdyby se neodvážil Watersovi postavit, asi bychom znali jen sólovou kariéru Gilmoura s občasným přispěním Wrighta, který by nikdy neměl moc velkou motivaci hrát, jako ji měl v době, kdy se znovu postavili na nohy už bez Waterse.
Nemůžu ani opomenout jeho neskonalé zásluhy jako kronikáře kapely - od jeho denodenních zápisků, z kterých čerpal při psaní Inside Out, přes vedení velmi bohatého soukromého archivu, udržování kontaktů se všemi lidmi, kteří kdy s Pink Floyd pracovali nebo se jen přátelili. Plus jeho bohatý fotoarchiv (rád fotil)... Nikdo tohle v Pink Floyd neřešil, jen Nick Mason. Takhle máme Inside Out. A nejspíš i celou výstavu Their Mortal Remains...
Jak přišel k nápadu na Saucertul of Secrets? Těžko říct, asi bude potřeba si počkat na nějaký jeho obsáhlejší rozhovor pro média, určitě na to přijde řeč... Já osobně sázím na jeho kamarádství s Guy Prattem, které bylo u zrodu té myšlenky. A řekl bych, že Guy pomohl s výběrem ostatních muzikantů, z nichž určitě dobře zná min. Gary Kempa... Myšlenka, hrát starý matroš počínaje Sydovými skladbami po Obscured by Clouds, se podle mě úplně nabízela - za prvé mi tak nějak přijde, že je Nickovi hodně blízký, i tou dobou, kdy se projevoval mnohem víc než jen bubeník ve studiu a na koncertech (stačí vzpomenout jeho práce na grafikách některých plakátů, obal Relics, spolutvorba podiového provedení jejich koncertů (třeba The Man/The Journey si nedovedu představit, že by mohlo bez jeho přispění vůbec vzniknout). A za druhé co jiného od Pink Floyd hrát, aby to nebylo zase to samé, co už známe pomilionté ze sólovek Gilmoura a Waterse a dalších revivalů po celém světě bez toho, aby s nimi byl jakkoli porovnáván? A navíc: celá ta druhá část tvorby Pink Floyd od DSOTM dále postrádá pro Nicka tak příslovečný humor, živelnost a radost, jakou teď může prezentovat při hraní starých pecek, které z mlaďochů skoro nikdo nezná...
Za mě je to neskutečná pecka, že se toho Nick zhostil a šel oprášit svoje zapomenuté paličky. Radost, jakou z toho mám, neumím s ničím, co jsem s Pink Floyd mohl za cca. 30 let, co je poslouchám, srovnat - výjimkou je jen jejich reunion na Live 8...
there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

Uživatelský avatar
proti
piper
Příspěvky: 1975
Registrován: 22.12.2006 11:59:49
Bydliště: Tady někde
Kontaktovat uživatele:

Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

Příspěvek od proti »

Jend píše:
Richard píše:Otázky typu proč Roger nebo David nechtějí Nicka na turné, zůstanou asi bez jednoznačné odpovědi.
Já mám takový tip, že Nicka asi ani jeden z nich nepovažuje za kvalitního bubeníka, viz např. Roger: "Nick je beze mě nezaměstnatelný" nebo David: "Nick je nejlepší bubeník v Pink Floyd." :twisted:
Nejsem hudebník, a proto jen můj subjektivní názor:
NIckův styl bubnování se mi vždy líbil. Přišlo mi, že to nikdy nebylo takové dlouhodobé monotónní "bum-čvach-bum-čvach..."

Pokud jde o nějaký objektivnější názor - nikdy jsem to moc nezkoumal, ale když se zadá něco jako "100 top rock drummers" atp. tak Nick tam občas v různých řebříčcích figuruje na cca 12-50 místě. Tak snad to s ním tak hrozné nebude...

Ale je jasné, že "přátelství je křehká věc" a jen velice zřídka přetrvá desetiletí, nebo několik desetiletí. A často se stává, že:

"And there's a stranger where once was a friend.
And you are left without a word
Only the whispers that you've overheard." (D.G. Near the End)

"You look at you companions
And test the water of their friendship
With your toe
They significantly edge
Closer to the gold
Each man has his price Bob
And yours was pretty low." (AtD)

A potom to může být tak, že někdo je najednou vočích někoho "nejhorší bubeník" nebo "jen-bubeník".
_______
Pokud jde o přínos Nicka pro skupinu:

1. Roger ho nevyrazil. :mrgreen:
2. Jak se dá vydržet a přežít v skupině, kde se "dva pořád perou" a když klávesák odejde?
Jedním řešením je – "hledět si svého, nechat je ať se ti dva hádají" a odvést si svou práci a dál se zařídit po svém...
A soudil by se snad Nick o (viz GG a ... jak se jmenuje ta pěnice – vypadlo mi jméno... Rachel Fury, Sam Brown, Megan Taylor – pořád vedle.), aby byl uveden jako spoluautor? Nebo mu snad někdo diktoval, jak má bubnovat?

_______
Krom toho - malá spekulace:
Umíte si představit, co by Rogerovi hrozilo, kdyby Nicka přivzal na turné?
Co kdyby si například Nick po koncertě s někým ze Surrogate Band skočil na pivo, dal si ze dvě, ze čtyři, a pak by začal vykládat něco z Rogerovy minulosti? To by byly příběhy !!! :twisted: A Rogerova auriola Bosse a Génia Pink Floyd by byla ta-tam.
_______
Nickův počin mi taky udělal velkou radost.
Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
(Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

Uživatelský avatar
Richard
piper
Příspěvky: 1844
Registrován: 17.01.2006 17:11:32

Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

Příspěvek od Richard »

    fernetti píše:... byla by docela těžká i otázka, kdo je v Pink Floyd nejlepší baskytarista... :mrgreen:
    ... byla by docela těžká i otázka, kdo je v Pink Floyd druhý nejlepší baskytarista... :mrgreen:
    fernetti píše:... Jak přišel k nápadu na Saucertul of Secrets? Těžko říct...
    Asi největší slávu a popularitu Pink Floyd odstartovalo album Odvrácená strana měsíce. Asi proto Waters, Gilmour a poWatersovští Pink Floyd budovali svá koncertní vystoupení počínaje tímto albem + uvedením vlastních projektů. Určitou roli mohla sehrát i tvůrčí Sydova absence.
    A v neposlední řadě i fakt, že do rozjetého vlaku Pink Floyd nastupuje David na Sydovo místo. Možná pro všechny tyto důvody byla prvotní tvorba
    odsunuta na vedlejší kolej. A jen několik málo starších skladeb pak bylo možno slyšet na koncertech z novější doby.
    A teď přišel Nick se svým turné. Nick, který si stále chtěl zahrát s Floydy, ale to zas nechtěl ani Roger a David už vůbec ne. Nick, který byl
    v kapele od začátku, se dost možná alespoň na chvíli chtěl vrátit do té doby starých dobrých Floydů. Pak se tedy zde přímo nabízela možnost
    zahrát si staré kusy, což před ním nikdo neudělal. Navíc v době, kdy po tolika letech je i nyní floydovské koncertování v kurzu.
    A také využitím této možnosti vrátit se v čase zpět a oddálit vlastní odchod, kterého se Nick tak bytostně bojí.
    Ale taky je možné, že je vše úplně jinak, jak kdysi pravil jeden moudrý muž na smrtelné posteli... :wink:

    Možná by leccos napověděl i tento obsáhlý rozhovor s Nickem:

    Classic Album Sundays and John Peel Archive present Nick Mason on ‘A Saucerful of Secrets
    https://www.youtube.com/watch?v=_-eHp-cE9Vc
    Welcome my son, welcome to the machine

    Uživatelský avatar
    Richard
    piper
    Příspěvky: 1844
    Registrován: 17.01.2006 17:11:32

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Richard »

    proti píše:A soudil by se snad Nick o (viz GG a ... jak se jmenuje ta pěnice – vypadlo mi jméno... Rachel Fury, Sam Brown, Megan Taylor – pořád vedle.), aby byl uveden jako spoluautor?
    Opravdu nevím, kterou máš na mysli... #-o Snad Clare Torry???
    Welcome my son, welcome to the machine

    fernetti
    piper
    Příspěvky: 3322
    Registrován: 19.08.2005 11:16:01
    Kontaktovat uživatele:

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od fernetti »

    Richard píše:
    proti píše:A soudil by se snad Nick o (viz GG a ... jak se jmenuje ta pěnice – vypadlo mi jméno... Rachel Fury, Sam Brown, Megan Taylor – pořád vedle.), aby byl uveden jako spoluautor?
    Opravdu nevím, kterou máš na mysli... #-o Snad Clare Torry???
    určitě to byla clare torry (the great gig in the sky a připsání spoluautorství, kterého se soudně domohla a je jí od cca. r. 2000 (ti lepší mě upřesní...) ofiko přiznán a je na nových vydáních i uváděn...
    there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

    Uživatelský avatar
    Richard
    piper
    Příspěvky: 1844
    Registrován: 17.01.2006 17:11:32

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Richard »

    fernetti píše:určitě to byla clare torry (the great gig in the sky a připsání spoluautorství, kterého se soudně domohla a je jí od cca. r. 2000 (ti lepší mě upřesní...) ofiko přiznán a je na nových vydáních i uváděn...
    Já vím, jen mi bylo divné, že už by si proti nemohl vzpomenout ani na Clare Torry??? :x
    Welcome my son, welcome to the machine

    fernetti
    piper
    Příspěvky: 3322
    Registrován: 19.08.2005 11:16:01
    Kontaktovat uživatele:

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od fernetti »

    výborná šance dát panu masonovi záludnou otázku (třeba k jeho současnému koncertování), se naskýtá zde: http://www.brain-damage.co.uk/latest/un ... mason.html
    tak schválně, napadne vás něco, co bychom mohli nickovi uložit k zodpovězení? :twisted:
    there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

    Uživatelský avatar
    proti
    piper
    Příspěvky: 1975
    Registrován: 22.12.2006 11:59:49
    Bydliště: Tady někde
    Kontaktovat uživatele:

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od proti »

    (Jojo, Clare Torry - občas jsem líný zeptat se strýčka Googla.)
    U stárnoucího fanouška Pink Floyd se Momentary Lapse of Reason vyskytuje čím dál častěji, protože "Memory is a stranger
    History is for fools". :-)
    fernetti píše:schválně, napadne vás něco, co bychom mohli nickovi uložit k zodpovězení? :twisted:
    Nicku, přesto, že se Pink Floyd zmenšil na jediného člověka, kdy plánuje vydat nové album? :mrgreen:

    Nebo:

    Nechceš ty dva "lonely boys" chytit pod krkem a udělat "berany-berany-duc"?

    Ooooh, the lonely boys
    In their towers of faith
    Ooooh, the lonely boys
    Locked in their towers of faith
    ...
    "I see you, you thief!
    ...
    And this band is my band."
    Oh the lonely boys
    Lookin' over their shoulder
    Checkin out every boulder in the park
    Where the gates are closed from hate
    After dark
    http://youtubeonrepeat.com/watch/?v=NDsRjgt4k1c
    (pozns. mimo: 4:10 - podobá se na jeden nejmenovaný hotelový pokoj...
    4:43 - Dogs of War.)
    Tolik slz. Chladná. Miluji tě i nenávidím.
    Nadřazenost i svoboda. Turistika i drancování.
    Deutschland nad námi všemi! Je to štěstí nebo prokletí?
    Deutschland! Jste zapomnění nebo je to požehnání?
    (Rammstein, Deutschland, Radio Tapok – cover)

    Uživatelský avatar
    Richard
    piper
    Příspěvky: 1844
    Registrován: 17.01.2006 17:11:32

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Richard »

    fernetti píše:výborná šance dát panu masonovi záludnou otázku (třeba k jeho současnému koncertování), se naskýtá zde: http://www.brain-damage.co.uk/latest/un ... mason.html
    tak schválně, napadne vás něco, co bychom mohli nickovi uložit k zodpovězení? :twisted:
    To nebude jednoduché. Nezapomeňme, jaký je Nick a že odpověď na záludnou otázku bude ještě záludnější.
    Rozhodně bych vynechal otázky typu, jestli si Roger nebo David nezahrají alespoň jako hosté. :wink:

    Nicku, nyní odpovězte rychle a bez přemýšlení. Co preferujete: AUTA nebo BUBNY???!!!
    Welcome my son, welcome to the machine

    Roman
    piper
    Příspěvky: 445
    Registrován: 23.01.2009 0:36:12
    Bydliště: České Budějovice

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Roman »

    Třeba Nick zpunktuje něco i v Evropě :shock:

    https://www.radiobeat.cz/cs/1/15589/pro ... ts-boduje/
    Dear Boy, Have A cigar & Welcome To The Machine

    Uživatelský avatar
    Jend
    piper
    Příspěvky: 1716
    Registrován: 19.08.2005 14:34:41
    Bydliště: Brno

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Jend »

    Tak už se nám to blíží, přátelé, já to mám za necelý měsíc! :D

    Jak moc se těšíte? :twisted:
    What do you mean interesting?

    Uživatelský avatar
    Richard
    piper
    Příspěvky: 1844
    Registrován: 17.01.2006 17:11:32

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Richard »

    Jend píše:Tak už se nám to blíží, přátelé, já to mám za necelý měsíc! :D

    Jak moc se těšíte? :twisted:
    To to ale utíká, ale já bohužel Nicka nespatřím...
    Já jsem jen zvědav, jestli si tu na nás vzpomeneš a napíšeš, co jsi viděl a slyšel.... :shock:
    Welcome my son, welcome to the machine

    Uživatelský avatar
    Jend
    piper
    Příspěvky: 1716
    Registrován: 19.08.2005 14:34:41
    Bydliště: Brno

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Jend »

    Richard píše:To to ale utíká, ale já bohužel Nicka nespatřím...
    Já jsem jen zvědav, jestli si tu na nás vzpomeneš a napíšeš, co jsi viděl a slyšel.... :shock:
    Jawohl! :twisted:
    What do you mean interesting?

    Uživatelský avatar
    Richard
    piper
    Příspěvky: 1844
    Registrován: 17.01.2006 17:11:32

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od Richard »

    Tak to jsi moc hodný chlapec. \:D/
    Welcome my son, welcome to the machine

    fernetti
    piper
    Příspěvky: 3322
    Registrován: 19.08.2005 11:16:01
    Kontaktovat uživatele:

    Re: Nick Mason - A Saucerful Of Secrets

    Příspěvek od fernetti »

    turné dnes začíná, první koncert ve stockholmu!!!

    kdo furt ještě váhá, ať už neblbne a rychle bookuje lupen do vídňa nebo berlína! ...nebo kamkoli jinam, hlavně ať jen nesedí na prdeli doma!

    https://www.youtube.com/watch?v=Vfw5aSpPbJ4
    there´s no dark side of the moon, really. matter of fact it´s all pink.

    Odpovědět