Co právě teď posloucháš??

plkání vážné i nevážné

Moderátor: bery

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jend
piper
Příspěvky: 1721
Registrován: 19.08.2005 14:34:41
Bydliště: Brno

Re: Co právě teď posloucháš??

Příspěvek od Jend »

Zdravím naše mrtvé fórum.

V poslední době pátrám ve vodách hudby vygenerované AI a na platformách zasvěcených tomuto koníčku jsem se pokoušel najít něco z mé oblíbené muziky. Pokud jde o Pink Floyd, zatím je toho pro mě překvapivě velmi málo. Nicméně něco se mi přece jen podařilo dohledat. Níže posílám odkazy na tři náhodně vybrané skladby z těch, které mě do jisté míry nějaky zaujaly.

První úkazka má být písníčka ve stylu Pink Floyd. Dlužno říct, že zatím jsem na nic přesvědčivého od rádoby Pink Floydů nenarazil. V tomto případě se sice celkem solidně podařilo nasimulovat vokály Davida Gilmoura, ale koncept skladby mi Pink Floyd nijak zvlášť nepřipomíná. Spíš mi to s trochou fantazie přijde možná jako sólovka Ricka Wrighta s Davidem jako hostojícím účinkujícím. Respektive kdyby v tomto případě byl použitý Rickův hlas, asi by to byla lepší volba. Ostatně posuďte sami:

https://youtu.be/tHLZBFAdOGE?si=FCv7djWuy0jDxpHJ

Ovšem takový Steven Wilson je už mnohem přesvědčivější. Nejen že značná část muziky vygenerovaná v jeho stylu opravdu poměrně věrohodně zní jako on (snad až na bicí party ve většině případů), ale v tomto konkrétním kousku dokonce musím přiznat, že se mi tento pokus docela líbí:

https://youtu.be/qQHH9LT3R3s?si=uUTl_9LnmNZQIIER

A na závěr ještě jedna blbost, AI skladba Iron Miaden s textem Wish You Were Here. Není to nic moc (ač i Maideny mám docela rád), je to spíš jen taková zajímavost.

https://youtu.be/wdHGbMHmYhM?si=eUBD7BjEix_b77Na

Je to fascinující a trochu děsivé zároveň. Na první pohled to možná vypadá nevinně, ale mám z té umělé inteligence nebo prostě té běžně dostupné technologie i jisté obavy. Kolikrát jsem se už přistihl, že v případě nějakého delšího článku v angličtině radši rovnou použiju automatický překlad. Nebo si na kalkulačce nechám spočítat kolik je 12x14. Ve smyslu využití svých rozumových schopností jsem neskutečně zlenivěl. A nejsem sám. Jestli to takhle půjde dál, budou se nám zmenšovat mozky a svět nakonec ovládnou delfíni. A to fakt nechceš.
Ohledně generování hudby ve stylu konkrétních reálných interpretů do budoucna vidím následující scénář. V nejbližší době se na popud hudebního průmyslu takové výtvory ocitnou v ilegalitě, případně budou nějak omezené. Nikdo nechce přijít o kariéru. Všímám si totiž, že takoví ti hudební dinosauři, kteří už nemusí nic dokazovat (Paul McCartney a třeba i Nick Mason!), vesměs považují vygenerovanou hudbu v jejich stylu za něco zajímavého, zatímco ti mladší, kteří mají velkou část kariéry ještě před sebou (Billie Eilish), se o této technologii pochopitelně vyjadřují negativně.
Ale oni už si to v tom reálném nahrávacím studiu do konce života nějak odehrají, ovšem u jejich nástupců v dalších generacích bych odhadl postupný úpadek zájmu naučit se hrát na nějaký nástroj, když to za ně přece může udělat počítač.
A pak se karta v hudebním průmyslu obrátí a vznikne něco jako "hudba typu Beatles" nebo "hudba typu Pink Floyd" jako jakésy značky, pod kterými se budou generovat a prodávat další hudební produkty od různých soukromých vydavatelů. A ti mezi sebou budou soupeřit v tom, kdo bude nabízet věrohodnější hudbu typu Pink Floyd.
Rozhodně si ale nemyslím, že lidsky vytvořená hudba jen tak zanikne, ale může se třeba stát, že takoví ti poctiví muzikanti se budou snažit prodat sami sebe pod hesly typu "bio hudba" nebo "handmade".
What do you mean interesting?

Uživatelský avatar
Richard
piper
Příspěvky: 1857
Registrován: 17.01.2006 17:11:32

Re: Co právě teď posloucháš??

Příspěvek od Richard »

Jend píše:
13.08.2024 16:35:34
Zdravím naše mrtvé fórum.
Nedávno jsem ho opět prodloužil o další rok, tak jen žádný spěch tady s tím pohřbíváním...
Jend píše:
13.08.2024 16:35:34
První úkazka má být písníčka ve stylu Pink Floyd.....

https://youtu.be/tHLZBFAdOGE?si=FCv7djWuy0jDxpHJ
Klasická situace. Než jsem se k tomu dostal, tak už je to fuč.
Jend píše:
13.08.2024 16:35:34
A na závěr ještě jedna blbost...

https://youtu.be/wdHGbMHmYhM?si=eUBD7BjEix_b77Na
Ano, fakt blbost. Iron Maiden nemusím, ale budiž, pokud to někdo má rád. Ovšem tohle je nejen blbost, ale je to taky úplně zbytečné.
Co to mělo být? K čemu je to dobré? Opravdu se k tomu bude někdo vracet? Bude si to pouštět? Bude mu to přinášet radost?
Jend píše:
13.08.2024 16:35:34
Je to fascinující a trochu děsivé zároveň...
O AI se tu na fóru porůznu už párkrát psalo. Nějak jsem neměl valně času a hlavně chuti problematiku AI studovat. Dneska AI na nás vykukuje
doslava všude, už abych měl strach si i ráno sednout na záchod...
Ale teď k té muzice a proč v ní AI nemám rád a neuznávám, byť by mohla být i téměř dokonalá, viz právě zmíněný Steven Wilson.
U našich Floydů jsem napřed slyšel jejich muziku. Hned mě nadchl obal LP, který jsem držel v ruce a zajímal se o čem ta muzika je.
Pak jsem se doatal k prvním živým nahrávkám a historii kapely. K tomu přidám čtení např. od Nicka Masona a "Pinkk Floyd, Všechny písně".
Co víc si přát? Prakticky nic z toho AI nenabídne a ani nabídnout nemůže. Zbyde jen jakýsi karbanátek, nemastný, neslaný, bez chuti.
A na takovém karbanátku si já nepochutnám, byť by vypadal / zněl sebelíp.
Welcome my son, welcome to the machine

Odpovědět